Havale ve EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankacılık denildiğinde mevduat ve kredi kartı işlemlerinde sonra en çok kullanılan hiç şüphesiz havale ve EFT işlemleri gelmektedir. Peki havale ve EFT nedir, nasıl yapılır? Bu yazımızda havale ve EFT işlemlerini detaylı açıklamasını sizler için derledik. Konunun tam anlaşılması için yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Yazı İçerikleri

-Havale Nedir?
-Havale Nasıl Yapılır?
-Havale Ücreti Ne Kadardır?
-EFT Nedir?
-EFT Nasıl Yapılır?
-EFT Ücreti Ne Kadardır?
-Virman İşlem Nedir?

Havale Nedir?

Havale aynı banka üzerinden iki farklı müşterinin yaptığı para transferidir. Örnek olarak Ebru hanımın Vakıfbank Levent şubesinde bulunan hesabından, Emre beyin Vakıfbank Beşiktaş şubesinde bulunan hesabına yaptığı para transferine havale denilir.

Havale Nasıl Yapılır?

Havale günün her saatinde yapılabilen bir bankacılık işlemidir. Havale yapmak için gerekli bilgiler ise: alıcının adı soyadı, iban numarası veya hesap numarası, şube kodu gibi bilgiler belirtilerek yapılabilir. Hatta bazı bankalar alıcının cep telefonu numarası ile havale yapma seçeneği sunar.

Havale Saatleri ve Ücreti Ne Kadardır?

Her bankanın havale ücreti konusunda farklı tarifeleri mevcuttur, sizlere tavsiyemiz internet bankacılğını kullanarak uygun fiyata havale gerçekleştirmenizdir. Hatta bazı bankalar anlaşmalı olduğu müşterilerinden havale ücreti dahi almamaktadır.

EFT Nedir?

EFT ise farklı iki banka arasında yapılan para transferleridir. Örnek olarak Mehmet bey Halkbank Maslak şubesinde bulunan hesabından, Özlem hanımın Denizbank Etiler şubesinde bulunan hesabına yaptığı para transferine EFT denir.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT iki farklı banka arasında gerçekleştiği için sadece iş günlerinde ve mesai saatleri içerisinde yapılabilir. Mesai saatleri dışında yapılacak işlemler ise bir sonraki iş gününde karşı tarafın hesabına geçer. EFT yapmak için gerekli bilgiler ise; alıcının adı soyadı, iban numarası veya hesap numarası, hesabının bulunduğu şube kodu bilgileri belirtilerek yapılabilir

EFT Ücreti Ne Kadardır?

EFT ücretleri her bankaya göre değişiklik gösterir, sizlere tavsiyemiz internet bankacılığı kullanarak uygun fiyata EFT yapabilirsiniz. Hatta bazı bankalar anlaşmalı olduğu müşterilerinden EFT ücreti almamaktadır.

Virman İşlem Nedir, Nasıl Yapılır?

Virman işlem, kişinin aynı bankada bulunan kendi hesapları arasında yaptığı para transferidir. Genellikle ücret alınmaz ve günün her saatinde yapılabilir.

Özetlemek gerekirse; iki farklı müşterinin aynı banka üzerinden yaptığı para transferine havale, farklı iki banka üzerinden yaptığı para transferine EFT denir.

Bu yazımızda havale ve EFT işlemleri hakkında detaylı bilgileri okudunuz. Ayrıca bu konuyla ilgili aklınıza takılan soru varsa yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir